Pouze přesná shoda
Prohledat nadpisy
Prohledat obsah
Hledat v příspěvcích
Prohledat stránky
Filtrovat podle kategorií
Nezařazené
{ "homeurl": "http://ostravsko.cz/", "resultstype": "vertical", "resultsposition": "hover", "itemscount": 4, "imagewidth": 70, "imageheight": 70, "resultitemheight": "70px", "showauthor": 0, "showdate": 0, "showdescription": 1, "charcount": 3, "noresultstext": "No results!", "didyoumeantext": "Did you mean:", "defaultImage": "http://ostravsko.studioosiris.cz/wp-content/plugins/ajax-search-lite/img/default.jpg", "highlight": 0, "highlightwholewords": 1, "scrollToResults": 0, "resultareaclickable": 1, "defaultsearchtext": "Napište, co hledáte ...", "autocomplete": { "enabled" : 1, "lang" : "en" }, "triggerontype": 1, "triggeronclick": 1, "redirectonclick": 0, "trigger_on_facet_change": 1, "settingsimagepos": "right", "hresultanimation": "fx-none", "vresultanimation": "fx-none", "hresulthidedesc": "1", "prescontainerheight": "400px", "pshowsubtitle": "0", "pshowdesc": "1", "closeOnDocClick": 1, "iifNoImage": "description", "iiRows": 2, "iitemsWidth": 200, "iitemsHeight": 200, "iishowOverlay": 1, "iiblurOverlay": 1, "iihideContent": 1, "iianimation": "1", "analytics": 0, "analyticsString": "", "redirectonclick": 0, "redirectClickTo": "results_page", "redirect_on_enter": 0, "redirectEnterTo": "results_page", "overridewpdefault": "0" }
DSCN2189
Ostrava má za sebou první ročník přehlídky Meat Design
23.11.2015
Foto: Slzy ošlehaných mužů
Divadlo VOSTO5 se opět představí v Ostravě, tentokrát s inscenací Slzy ošlehaných mužů
13.12.2015

Od zítřka až do neděle 29. listopadu se uskuteční již devatenáctý ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Akci tradičně pořádají Národní divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna a Divadlo Petra Bezruče. Letos se k nim připojuje také Stará Aréna.

1

V tomto roce festival přináší spoustu novinek. Tou největší je asi účast dalšího divadla. „Ze Staré arény se pozvolným procesem stává profesionální divadlo, a proto se zúčastní jednou inscenací, která se stane také předmětem rozboru na seminářích. Pro příští ročník plánujeme, že od nového člena ‚rodiny‘ ostravských profesionálních divadel uvedeme v oficiálním programu inscenace dvě či tři. Letos druhou inscenaci tohoto divadla uvidí diváci v off programu, který je další novinkou přehlídky,“ uvádí jeden ze zakladatelů festivalu a dramaturg činohry NDM Marek Pivovar.

3

Tím ale výčet novinek nekončí. Smyslem festivalu je účastníkům v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok. Své názory na uvedené inscenace pak mohou zúčastnění vyjevit na seminářích, jichž se účastní divadelní kritikové a teoretikové, studenti divadelní vědy a samozřejmě inscenátoři a ti z herců, kterým to náročný festivalový program dovolí. „Důležitou změnou je také větší zapojení divadelníků do debat na seminářích, kde doposud hovořili téměř výhradně kritici a studenti. Slibujeme si od toho, že debaty tak získají zpět svěžest a jiskru, jichž se v posledních ročnících pohříchu nedostávalo,“ pokračuje Pivovar.

plakat ostravar

Součástí celého festivalu jsou již zmíněné tradiční rozborové semináře. Letos se tematický seminář bude zabývat posláním kritiky a jejím aktuálním stavem. „Čekáme živou debatu, lze očekávat, že názory kritiků a divadelníků budou dosti odlišné,“ dodává Pivovar.

POZOR, VÝZVA

A zde je příležitost pro všechny diváky: máte-li odvahu a chuť zapojit se do debaty na tematickém semináři, zkuste odpovědět na následující otázky: Čtete divadelní kritiky? Mají pro vás nějaký význam při vlastním úsudku o viděném představení? Jaký význam vlastně má divadelní kritika? Jak své poslání naplňuje ta současná? Odpovědi prosím zašlete na e-mailovou adresu marek.pivovar@seznam.cz a doplňte i své telefonní číslo. Organizátoři festivalu se vám ozvou.

Program festivalu OST-RA-VAR 2015 na oficiálních stránkách 

 

Komentáře

Buď první - napiš k tématu svůj názor pro ostatní!

Informovat o

wpDiscuz