Pouze přesná shoda
Prohledat nadpisy
Prohledat obsah
Hledat v příspěvcích
Prohledat stránky
Filtrovat podle kategorií
Nezařazené
{ "homeurl": "http://ostravsko.cz/", "resultstype": "vertical", "resultsposition": "hover", "itemscount": 4, "imagewidth": 70, "imageheight": 70, "resultitemheight": "70px", "showauthor": 0, "showdate": 0, "showdescription": 1, "charcount": 3, "noresultstext": "No results!", "didyoumeantext": "Did you mean:", "defaultImage": "http://ostravsko.studioosiris.cz/wp-content/plugins/ajax-search-lite/img/default.jpg", "highlight": 0, "highlightwholewords": 1, "scrollToResults": 0, "resultareaclickable": 1, "defaultsearchtext": "Napište, co hledáte ...", "autocomplete": { "enabled" : 1, "lang" : "en" }, "triggerontype": 1, "triggeronclick": 1, "redirectonclick": 0, "trigger_on_facet_change": 1, "settingsimagepos": "right", "hresultanimation": "fx-none", "vresultanimation": "fx-none", "hresulthidedesc": "1", "prescontainerheight": "400px", "pshowsubtitle": "0", "pshowdesc": "1", "closeOnDocClick": 1, "iifNoImage": "description", "iiRows": 2, "iitemsWidth": 200, "iitemsHeight": 200, "iishowOverlay": 1, "iiblurOverlay": 1, "iihideContent": 1, "iianimation": "1", "analytics": 0, "analyticsString": "", "redirectonclick": 0, "redirectClickTo": "results_page", "redirect_on_enter": 0, "redirectEnterTo": "results_page", "overridewpdefault": "0" }
godula horydoly.cz
Lezení – Godula
27.5.2015
1374736752_1563
CAFÉ AU PÉRE TRANQUILLE
27.5.2015

Pro všechny fanoušky horolezectví, lezení po skalách, výšek a adrenalinu jsou skvělým místem skály pod Kružberskou přehradou na řece Moravici. Tyto skály, tvořeny z prvohorní břidličnaté droby, jsou bohatě vrstvené, místy lámavá. Obtížnost se řadí spíše k lehčím s horolezeckým označením 3-6 UIAA.

kružberk hlavní masiv

Kružberské skály se skládají ze tří hlavních částí. První je 45 metrů vysoký hlavní masiv, na kterém se nacházejí nejznámější linie Velká hrana a cesty Velkou stěnou. Do této části skály byla uměle vyražená jeskyně, která měla sloužit jako hrobka, žádné ostatky se zde, ale nenachází. Zcela vpravo masivu je tato část zakončena útvarem, známým jako Kostolík, na jehož vrcholu je stanoviště pro cesty Velkou stěnou.

Druhá část skály, tzv. Žabí kůň je jmenovcem tatranského bratříčka a nachází se nalevo od Hlavního masivu. Spodní části dominuje velký převislý blok, pod kterým vede lávka. Pro cesty v horní části je nutné tuto skálu obejít buďto svahem vlevo nebo kamenitým žlabem vpravo.

Třetí a poslední část se nachází vpravo od Hlavního masivu. Tento nízký hřbet, pojmenovaný Rozlámaná se využívá lezecky jako hřeben. Stěna spadající k Moravici je jak název napovídá rozlámaná.

Na protějším břehu, v chatové osadě se nachází potřebná pitná voda i hospoda. Nejbližší obchod je pak v Kružberku. Táboření je možné na břehu řeky pouze pro organizované horolezce. Všechny výstupové cesty jsou jištěny skobami, kruhy a nýty. Převážná část je pak zdolávána volně bez použití skob k postupu. Nejlepší dobou pro lezení na těchto skalách je během týdne, kdy jsou skály prázdné. Díky své oblíbenosti jsou totiž skály během víkendu značně frekventované.

GPS
Hlavní masiv: 49°49’28.44“N 17°40’3.51“E
Žabí kůň: 49°49’29“N 17°40’1.5“E
Rozlámaná: 49°49’28.4“N 17°40’5.05“E
Horní stěnky: 49°49’29.4“N 17°40’5“E

Komentáře

Buď první - napiš k tématu svůj názor pro ostatní!

Informovat o

wpDiscuz