Pouze přesná shoda
Prohledat nadpisy
Prohledat obsah
Hledat v příspěvcích
Prohledat stránky
Filtrovat podle kategorií
Nezařazené
{ "homeurl": "http://ostravsko.cz/", "resultstype": "vertical", "resultsposition": "hover", "itemscount": 4, "imagewidth": 70, "imageheight": 70, "resultitemheight": "70px", "showauthor": 0, "showdate": 0, "showdescription": 1, "charcount": 3, "noresultstext": "No results!", "didyoumeantext": "Did you mean:", "defaultImage": "http://ostravsko.studioosiris.cz/wp-content/plugins/ajax-search-lite/img/default.jpg", "highlight": 0, "highlightwholewords": 1, "scrollToResults": 0, "resultareaclickable": 1, "defaultsearchtext": "Napište, co hledáte ...", "autocomplete": { "enabled" : 1, "lang" : "en" }, "triggerontype": 1, "triggeronclick": 1, "redirectonclick": 0, "trigger_on_facet_change": 1, "settingsimagepos": "right", "hresultanimation": "fx-none", "vresultanimation": "fx-none", "hresulthidedesc": "1", "prescontainerheight": "400px", "pshowsubtitle": "0", "pshowdesc": "1", "closeOnDocClick": 1, "iifNoImage": "description", "iiRows": 2, "iitemsWidth": 200, "iitemsHeight": 200, "iishowOverlay": 1, "iiblurOverlay": 1, "iihideContent": 1, "iianimation": "1", "analytics": 0, "analyticsString": "", "redirectonclick": 0, "redirectClickTo": "results_page", "redirect_on_enter": 0, "redirectEnterTo": "results_page", "overridewpdefault": "0" }
IMG_0645
Hip hop pro lidi aneb charitativní večer ve Fabricu
20.3.2016
Tisk
Majáles Ostrava 2016: rozmanité hudební styly na pěti scénách
22.3.2016

Havířovský festival malých profesionálních divadel pro děti s názvem Miniteatro Jiřího Tibitanzla letos oslaví 25. výročí. Celý festival potrvá od 10. do 16. dubna 2016 a všechna festivalová představení se odehrají v loutkovém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově. Jeho slavnostní zahájení proběhne před kulturním domem v neděli 10. dubna od 14.30 hodin, zahraje a zazpívá českobudějovická vodnická kapela Rybníkáři.

MINI16_A4_6 (1)-page-001

O diváckém úspěchu každé pohádky budou malí i velcí návštěvníci hlasovat po ukončení představení. Výsledky divácké ankety budou vyhlášeny společně s dalšími udílenými cenami na závěr festivalu – v rámci slavnostního ukončení v sobotu 16. dubna.

Miniteatro Jiřího Tibitanzla je jediným festivalem tohoto druhu v České republice. Už jeho zakladatel, nadšený divadelník Jiří Tibitanzl, jehož jméno festival téměř deset let nese ve svém názvu, zamýšlel týdenní pohádkovou přehlídku také jako přátelské setkání nezávislých divadelních scén hrajících pro děti, divadel, jejichž cesty se po celý rok kočování po republice míjejí a právě v Havířově se na jaře spojují.

 Pořadateli festivalu jsou statutární město Havířov, Městské kulturní středisko Havířov a Občanské sdružení Miniteatro.

„Pevně věřím, že nás z mráčku sleduje a moc bych si přál, aby měl radost, že jeho krásný nápad a úsilí nezaniklo a že žije v nás dál v podobě tohoto festiválku. Bylo mi tenkrát osmnáct let, kdy jsem se nabídl, že s festivalem pomůžu. Nechce se mi ani věřit, že je to už 10 let,“ říká David Velčovský, který v tradici pokračuje po Jiřím Tibitanzlovi jako dramaturg a ředitel festivalu.

„Moc jsme si spolu rozuměli, protože nás spojovala touha dětem předat to nejkrásnější. Plánovali jsme, povídali si, co bychom mohli vytvořit. Věřil, že mám talent a chtěl mě podpořit, poučit a navést. Bohužel, už k tomu nedošlo. Když se ale podíváte do mé peněženky, krom prázdných přihrádek tam najdete i malý ústřižek z novin – jeho nekrolog s fotografií, kterou s sebou stále nosím, protože na něj nikdy nezapomenu. A možná všechno, co prožívám, je právě ona jeho škola. Myslím, že můžu hovořit za všechny divadelníky, kteří ho znali, že nám moc chybí,“ dodává David Velčovský.

Program festivalu nabídne jak divadla, která se Miniteatra pravidelně zúčastňují a jež diváci dobře znají (Divadlo Andromeda, Kamarádi z Brna aj.), tak také nové divadlo, které se přehlídky zúčastní úplně poprvé:

mini_výstava_1 (3)

„Každý rok se snažíme najít nějaké nové divadlo – nový soubor, který by ozvláštnil přehlídku. V letošním roce je to divadlo Anima Candina s hrou Pohádkové nepohádky Josefa Čapka, kterou přivezou manželé Kateřina a Miroslav Táborští z Prahy. Miroslav Táborský je herec a dabér, kterého si velmi vážím a jsem moc rád, že ho letos můžeme na festivalu přivítat. Ale aby to nebylo všechno, pozvali jsme také našeho slovenského kamaráda Tomáše Plaszkého z Košic, ten do Havířova přiveze hned na úvod přehlídky svůj pověstný magický loutkářský um. Zahajujeme tedy slovenským titulem Janko Hráško, který má být retrospektivou titulů některých minulých ročníků, které letos uvedeme,“ odtajňuje program letošního jubilejního ročníku David Velčovský.

„Pohádkový program doplní bohatá doprovodná produkce z dílny vodnické kapely Rybníkáři, opavského dudáka Jana Hulvy nebo flašinetáře! Tudíž, pojďte společně s námi zastavit čas
a navštívit nádhernou říši pohádek, kde je všechno krásné,“ zve na dubnový divadelní festival pro děti za všechny pořadatele David Velčovský.

Z historie festivalu:

Festival Miniteatro má v Havířově dlouholetou tradici. Jeho první ročník se konal v roce 1991 a založil jej ochotnický herec, divadelník a principál havířovského Divadla Kruh Jiří Tibitanzl, jehož divadelní snahy cílily na dětského diváka. V prvopočátku se jednalo
o přehlídku her Divadla Kruh, jež mělo divadlo na repertoáru. Postupně se festival rozrůstal o další tituly divadel
z různých částí republiky. Tento trend uchovává současné vedení festivalu a jeho prvotním cílem je vzdělávat a vychovávat kvalitní původní kulturní tvorbou nejmenší posluchače.

V roce 2006, těsně před vypuknutím 15. ročníku, Jiří Tibitanzl uprostřed pilné práce náhle opustil prkna, která znamenají svět, a vznesl se do divadelního nebe. Na jeho počest od roku 2007 nese festival v názvu jméno tohoto nadšence havířovského dětského divadla.

 

Program 

  1. 4. Janko Hraško, Divadlo v kufri, KOŠICE, Slovenská republika
  2. 4. Zvířátka a loupežníci aneb O Jankovi a jeho zvířátkách, Divadlo Kapsa Andělská Hora
  3. 4. Jaro s Kamarády, Kamarádi BRNO
  4. 4. Kašpárkova dobrodružství, Kašpárkův svět OPAVA
  5. 4. Pohádkové nepohádky Josefa Čapka, Anima Candida PRAHA
  6. 4. O chytré kmotře lišce, Divadlo Andromeda PRAHA
  7. 4. Boty dělaj kocoura, Divadlo dětského diváka PŘEROV

Komentáře

Buď první - napiš k tématu svůj názor pro ostatní!

Informovat o

wpDiscuz