Pouze přesná shoda
Prohledat nadpisy
Prohledat obsah
Hledat v příspěvcích
Prohledat stránky
Filtrovat podle kategorií
Nezařazené
{ "homeurl": "http://ostravsko.cz/", "resultstype": "vertical", "resultsposition": "hover", "itemscount": 4, "imagewidth": 70, "imageheight": 70, "resultitemheight": "70px", "showauthor": 0, "showdate": 0, "showdescription": 1, "charcount": 3, "noresultstext": "No results!", "didyoumeantext": "Did you mean:", "defaultImage": "http://ostravsko.studioosiris.cz/wp-content/plugins/ajax-search-lite/img/default.jpg", "highlight": 0, "highlightwholewords": 1, "scrollToResults": 0, "resultareaclickable": 1, "defaultsearchtext": "Napište, co hledáte ...", "autocomplete": { "enabled" : 1, "lang" : "en" }, "triggerontype": 1, "triggeronclick": 1, "redirectonclick": 0, "trigger_on_facet_change": 1, "settingsimagepos": "right", "hresultanimation": "fx-none", "vresultanimation": "fx-none", "hresulthidedesc": "1", "prescontainerheight": "400px", "pshowsubtitle": "0", "pshowdesc": "1", "closeOnDocClick": 1, "iifNoImage": "description", "iiRows": 2, "iitemsWidth": 200, "iitemsHeight": 200, "iishowOverlay": 1, "iiblurOverlay": 1, "iihideContent": 1, "iianimation": "1", "analytics": 0, "analyticsString": "", "redirectonclick": 0, "redirectClickTo": "results_page", "redirect_on_enter": 0, "redirectEnterTo": "results_page", "overridewpdefault": "0" }
foto: dk-akord.cz
Dům kultury Akord Ostrava-Zábřeh
3.1.2015
galerie logo
Galerie 13 Ostrava
4.1.2015
Zobrazit více
národni divadlo moravskoslezské

národni divadlo moravskoslezské

Až do konce 19. století neměla Ostrava profesionální divadlo. Do města, kde se hovořilo česky, polsky a hlavně německy jezdily hostovat různé divadelní společnosti. V roce 1907 postavili ostravští Němci nové městské divadlo, které se stalo centrem německého kulturního života na Ostravsku. Od roku 1908 začalo v Národním domě působit také české divadlo (dnes Divadlo Jiřího Myrona).

národni divadlo moravskoslezské

Národní divadlo moravskoslezské

Městské divadlo (Stadttheater) pojal vídeňský architekt Alexander Graf v novobarokním stylu. Umělecké ztvárnění vnitřních prostor budovy bylo dílem vídeňské sochařské firmy Johann Bock & syn. Na výzdobě fasády a průčelí se podíleli sochaři Eduard Smetana z Ostravy a Leopold Kossig z Vídně. Dva velké reliéfy „Drama“ a „Hudba“ v hlavním foyer divadla věnovala sochařka Helena Scholzová – Železná. Stropní obraz v hledišti namaloval Vídeňan Eduard Veith. Hlavní opona (alegorie na práci, obchod a umění) vznikla ve vídeňském ateliéru malířů Koutský & Rottonar. Výsledkem práce všech umělců je jedno z nejkrásnějších divadel v republice.

Městské divadlo bylo slavnostně otevřeno 28. září 1907. Až do roku 1919 se v něm hrálo výhradně německy. Po vzniku Československé republiky nastal rozmach kulturního dění a Městské divadlo se stalo stálou scénou Národního divadla moravskoslezského (NDSM). Svou oficiální historii datuje od 12. srpna 1919, kdy zahájilo uměleckou činnost představením Smetanovy opery Prodaná nevěsta. Divadlo bylo od počátku čtyřsouborové – provozovalo činohru, balet, operu i operetu.

Národni divadlo moravskoslezské

Národni divadlo moravskoslezské

Za německé okupace bylo NDMS nuceno opustit budovu, kterou zabral německý soubor, a znovu se uchýlit do Národního domu, který byl přestavěn na divadlo. Dostalo nový název České divadlo moravskoslezské.

Po válce 1945 se znovu hrálo v původní budově pod názvem Zemské divadlo a budova Národního domu byla přejmenována na Lidové divadlo. Roku 1948 přejmenovali Zemské divadlo na Státní divadlo v Ostravě a budova začala nést název Divadlo Zdeňka Nejedlého. Od roku 1954 nese divadlo název Divadlo Jiřího Myrona. Jak šel čas, proběhly v obou budovách rekonstrukce.

V současnosti je NDM největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji. Stalo se centrem kulturního, duchovního, intelektuálního a společenského života občanů Ostravy a širokého okolí. Budova Divadla Antonína Dvořáka je domovskou scénou operního, činoherního a baletního souboru NDM. Budova Divadla Jiřího Myrona je scénou především pro operetu/muzikál, ale účinkuje zde i činohra a balet.

Národni divadlo moravskoslezské

Národni divadlo moravskoslezské

Moderní ambiciózní dramaturgie všech čtyř uměleckých souborů se snaží oslovit co nejširší divácké spektrum všech generací a zájmů. Od klasického českého a světového repertoáru přes současnou tvorbu až k experimentálním dílům. Svou úrovní se dnes NDM řadí ke špičce českého divadelního umění. Svědčí o tom ocenění na divadelních festivalech, zájem domácích i zahraničních režisérů a umělců. Na cenu Thalie za rok 2014 jsou do užší nominace navrženi 2 umělci ze souboru opereta/muzikál (Hana Fialová a Tomáš Savka) a v širší nominaci jsou navrženi 2 za balet a 2 za činohru.

Historický úspěch pro NDM byl rok 2012, kdy bylo navrženo 7 nominací. Tři byly proměněny ve vítězství – Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Lucie Skálová.

Při divadle funguje rovněž Divadelní klub, který slouží jak pro divadelníky, tak pro diváky. Pokrmy domácí české kuchyně, vybraná vína a světové značky alkoholových nápojů zajišťují příjemné posezení pro všechny.

Další úspěchy Národního divadla moravskoslezského:

  • březen 2015: ocenění Robertu Jindrovi a jeho týmu za vedení opery NDM
  • ocenění souboru baletu NDM v soutěži „Balet 2014“
  • 2014: NDM získalo Cenu Divadelních novin v kategorii Hudební divadlo za inscenaci Sezame, otevři se (tým Martina Smolky a Jiřího Adámka)
  • 2015: NDM získalo prestižní grant na vznik projektu Norský les

 Oficiální web divadla zde

 Aktuální program divadla zde 

 

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
příspěvková organizace Statutárního města Ostrava

Čs. legií 148/14, 701 04 Ostrava

GSM: +420 774 997 516

Komentáře

Buď první - napiš k tématu svůj názor pro ostatní!

Informovat o

wpDiscuz