Pouze přesná shoda
Prohledat nadpisy
Prohledat obsah
Hledat v příspěvcích
Prohledat stránky
Filtrovat podle kategorií
Nezařazené
{ "homeurl": "http://ostravsko.cz/", "resultstype": "vertical", "resultsposition": "hover", "itemscount": 4, "imagewidth": 70, "imageheight": 70, "resultitemheight": "70px", "showauthor": 0, "showdate": 0, "showdescription": 1, "charcount": 3, "noresultstext": "No results!", "didyoumeantext": "Did you mean:", "defaultImage": "http://ostravsko.studioosiris.cz/wp-content/plugins/ajax-search-lite/img/default.jpg", "highlight": 0, "highlightwholewords": 1, "scrollToResults": 0, "resultareaclickable": 1, "defaultsearchtext": "Napište, co hledáte ...", "autocomplete": { "enabled" : 1, "lang" : "en" }, "triggerontype": 1, "triggeronclick": 1, "redirectonclick": 0, "trigger_on_facet_change": 1, "settingsimagepos": "right", "hresultanimation": "fx-none", "vresultanimation": "fx-none", "hresulthidedesc": "1", "prescontainerheight": "400px", "pshowsubtitle": "0", "pshowdesc": "1", "closeOnDocClick": 1, "iifNoImage": "description", "iiRows": 2, "iitemsWidth": 200, "iitemsHeight": 200, "iishowOverlay": 1, "iiblurOverlay": 1, "iihideContent": 1, "iianimation": "1", "analytics": 0, "analyticsString": "", "redirectonclick": 0, "redirectClickTo": "results_page", "redirect_on_enter": 0, "redirectEnterTo": "results_page", "overridewpdefault": "0" }
plakatek_zari
Havířská desítka odstartuje již za 3 týdny
1.10.2015
Rapmasters-tour-úvodka-750x400
Rapmasters tour v Ostravě již za týden
2.10.2015

Na začátku října ožije Ostrava loutkářským uměním, které přináší v pořadí jedenáctý mezinárodní festival Spectaculo Interesse pořádaný Divadlem loutek Ostrava. Do krajské metropole přiváží výběr těch nejlepších a nejvýraznějších inscenací z celého světa, které se na loutkové scéně zrodily za poslední roky.

03 (2)

Foto: Divadlo loutek Ostrava

Během jediného týdne budou k vidění představení ze tří kontinentů a jedenácti zemí světa – Kanady, Izraele, Francie, Španělska, Finska, Slovinska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Česka. „Loutkářský festival Spectaculo Interesse patří v oblasti loutkového divadla k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě. Je určen dětem i dospělým,“ láká diváky mluvčí divadla Lucie Mičková.

Festival divadlo pořádá od roku 1995 v každém lichém roce. Inscenace vybírá dramaturgická rada ve spolupráci s domácími i zahraničními poradci. Z přibližně 150 zhlédnutých představení vybrali 18 soutěžních titulů, které se odehrají na hlavní a alternativní scéně DLO či v sousedním multižánrovém centru Cooltour. Hlavním kritériem předvýběru je umělecká hodnota, užší výběr pak ovlivňují hlediska ekonomická a provozní.

Pestrá přehlídka představení

Přehlídka nabízí celkem tři desítky představení, do soutěže je z toho zařazeno 18 inscenací. Soutěžní představení bude hodnotit tříčlenná odborná porota: Nina Malíková (ČR), Ida Hledíková (Slovensko) a Szilárd Boráros (Maďarsko). V závěru festivalu udělí hlavní cenu za nejlepší inscenaci a dvě ceny za specifické výkony a kvality. Ostravské divadlo loutek bude hrát na festivalu představení Marvin a Vlku, dobré chutnání!, jakožto pořadatel ovšem mimo soutěž. Neformálnímu hodnocení festivalových představení bude věnována beseda Loutkové divadlo v současném světě, kterou s účastníky festivalu ji povede profesor Miloslav Klíma.

Z pestrého soutěžního programu stojí za zvláštní zmínku hned zahajovací představení, kterým je opera Kouzelná flétna v podání polského loutkového divadla z Wroclawi. Vynikající a publikem žádaná Compagnie Philippe Genty představí inscenaci Zigmund Follies. Až z Kanady přiletí divadlo La Tortue Noire oceněné na bienale 2011, tentokrát s novým titulem Daidalos. O účast na festivalu projevil zájem i vynikající finský soubor Livsmedlet, zahraje představení traFika, které rozhodně není o trafice. V soutěžní sekci se představí i Polina Borisova s celosvětovým hitem GO! Španělský soubor Agrupación Senor Serrano přiveze inscenaci A House in Asia, která je zajímavá novými divadelními postupy a novým pohledem na loutkové divadlo pro dospělé. Z českých divadel do soutěžní sekce zasáhne Divadlo Drak, Naivní divadlo Liberec a Geisslers Hofcomoedianten.

Soutěžní část programu doplní i některé nesoutěžní inscenace. Mezi ně patří například Caravan Obscura českého Divadla Continuo, které potěší diváky hned první festivalový den, tj. v neděli na Slezkoostravském hradě v rámci lidového jarmarku s názvem Hradní hodokvas. Bábkové divadlo Košice představí na prknech Komorní scény Arena inscenaci Karneval na popravisku, k poctě režiséra Karla Brožka, který v uplynulém roce zemřel.

00001

Doprovodný program

Novinkou letošního bienale je miniscéna, která bude umístěna v centru města na Jiráskově náměstí. Bude fungovat jednak jako permanentní infostánek, ale především jako místo zábavy a pobavení pro kolemjdoucí obyvatele Ostravy. Na minipódiu budou od neděle do čtvrtka dvakrát denně probíhat drobná loutkářská vystoupení. Diváci se mohou těšit třeba na Eliščiny pohádky v produkci Divadla Já to jsem, na Divadlo 100 opic s představením DlouŠiBy nebo na polskou umělkyni Olu Muchin, která děti pobaví kouzelnickým představením Kukuryku. Na tzv. Kuřím rynku vystoupí i slovinsko-české uskupení Fekete Seretlek s originálním divadelně-hudebním koncertem. Ten se pak odehraje ještě jednou ve čtvrtek, tentokrát však v amfiteátru Divadla loutek.

DLO_logo_sirka_cervene_RGB_jpg

V rámci festivalu budou instalovány i tři výstavy. Nový český loutkový film bude ve foyer DLO dokumentovat výstava Zrod Malého pána na fotografiích Alžběty Jungrové. Památce fotografa Františka Řezníčka, který byl dlouholetým spolupracovníkem ostravských divadel, bude věnována výstava Paměť DLO na fotografiích Františka Řezníčka. Na jeho počest udělí odborná porota již popáté Cenu Františka Řezníčka, kterou věnuje festivalu paní Danuše Řezníčková.

Pondělní komponovaný pořad Za Josefem Kroftou v centru Cooltour bude vzpomínkou na letos zesnulého výjimečného režiséra a na jeho éru v Divadle Drak.

Na Magistrátu města Ostravy bude ve foyer umístěno deset panelů – plakátů, jako průřez deseti ročníky festivalu Spectaculo Interesse, které předcházely letošnímu jedenáctému.

V Minikině proběhne v úterý a v neděli projekce loutkového filmu Malý pán.

Za zmínku jistě stojí i videomapping na průčelí přístavby DLO, který bude k vidění ve středu 7. 10. ve 21:30.

Oficiální web festivalu 

Komentáře

Buď první - napiš k tématu svůj názor pro ostatní!

Informovat o

wpDiscuz